Blog

Jak vybírat přikrývky a polštáře

Je pro nás těžké si představit pohodlný spánek bez pořádné peřiny. Správně zvolená přikrývka je do značné míry zodpovědná za kvalitu našeho spánku. Kromě toho peřina a povlečení tvoří důležitý prvek dekorace ložnice. Na trhu jsou k dispozici přikrývky s různými typy náplně, potahu nebo dokonce s jinou třídou tepla. Je přírodní přikrývka vždy lepší než syntetická? Poradíme vám, jak přikrývky a polštáře vybrat.

Aby přikrývka řádně plnila svou funkci, zaměřte se při jejím výběru na typ náplně, tepelnou třídu a velikost přikrývky.

Typy náplní

Výplň peřiny se promítá do jejích tepelných vlastností, proto by to měl být nejdůležitější aspekt určující nákup peřiny. Rozlišují se tyto typy náplní:

Tradiční peří:

 jsou lehké a dobře izolují proti chladu. V závislosti na tloušťce a množství použitého prachového peří nabízejí výrobci zimní péřové, celoroční a letní péřové přikrývky. Kvalita péřové přikrývky závisí především na kvalitě použitého prachového peří. Ti, kteří mají husí peří, jsou rozhodně spokojenější než ti, kteří mají kachní peří, protože jsou odolnější. Vysoce kvalitní péřové přikrývky jsou zcela bezpečné pro alergiky a děti, protože nepřitahují roztoče ani prach.

Kombinace peří a umělého vlákna:

 tento typ výplně je velmi podobný péřové výplni, s tím rozdílem, že v tomto případě je ptačí peří kombinováno s dutým vláknem. Tyto přikrývky a polštáře jsou nejen těžší, ale mají také o něco horší tepelně izolační vlastnosti než tradiční péřová přikrývka.

Vlna:

 vlněné deky se nejčastěji vyrábějí z ovčí vlny, díky čemuž dobře udržují teplo a umožňují průchod vzduchu. Tento typ přikrývky umožňuje pokožce dýchat a nesenzibilizuje, proto se doporučuje pro alergiky.

Polyesterové vlákno:

 jedná se o nejoblíbenější typ výplně používané do polštářů a přikrývek. Polyesterové vlákno se skládá ze spirálovitě zkroucených vláken se vzduchovými kanály uvnitř. Spirálovitě zkroucená vlákna poskytují pružnost, lehkost a antistatické vlastnosti. Vložka z polyesterového vlákna neposkytuje takové teplo jako vlna nebo péřové peřiny, proto se používá v letních prošívaných přikrývkách.

Nejoblíbenější jsou péřové přikrývky a polštáře. Jejich výplň tvoří husí peří (méně často kachní peří). Takové přikrývky jsou lehké, dokonale chrání před chladem (jsou k dispozici v zimní, letní a celoroční verzi), odvádějí vlhkost a umožňují pokožce dýchat. Je vhodné však zkontrolovat, zda mají dostatek komor, aby se chomáče peří nehromadily na jednom místě. Jejich slabší stránkou je vysoká cena a nízká odolnost proti prachu a roztočům. Díky tomu jsou takové přikrývky nevhodné pro alergiky.

Tepelná třída péřových přikrývek

Jedním z nejdůležitějších kritérií pro klasifikaci přikrývek je jejich tepelná třída. Tepelné vlastnosti jsou určeny váhou přikrývky. K určení tepelného označení přikrývky se používá několik typů stupnice (v závislosti na výrobci).

Nejoblíbenější z nich jsou: TOG scale - začíná u hodnoty 3 TOG pro ultralehké přikrývky a končí u hodnoty 16,5 TOG u velmi teplých přikrývek. Tato stupnice se nejčastěji používá ve Velké Británii a západní Evropě.

 Stupnice sezónního tepla - popisuje účel přikrývek pro každé roční období, např. Letní přikrývka, zimní přikrývka. Nejpopulárnější způsob stanovení tepelné třídy přikrývky používané v Čechách. Jak udržovat přikrývky se dočtete v našem dalším článku.

 Numerická stupnice tepla - šestibodová stupnice - od 1 pro nejchladnější deky do 6 pro nejteplejší deky. Volba peřiny je velmi často dána podmínkami v ložnici. Přikrývky jsou vyrobeny z různých materiálů, takže některé z nich jsou vhodnější pro teplejší dny, zatímco jiné jsou ideální pro léto. Pokud je teplota v bytě vždy relativně vysoká, stačí si pořídit pouze letní nebo celoroční přikrývku.

Údržba lůžkovin vás dnes už příliš nezaměstná

Dobré spaní a bezúdržbovost lůžkovin se dnes už nevylučují, pokud dáte přednost kvalitě a spaní v luxusních lůžkovinách.

 

Je známo, že v posteli se kromě vás líbí i roztočům, kteří se živí odumřelými částečkami lidské kůže. Abyste dodrželi hygienu spánku, je potřeba udržet postel v čistotě. Díky novým technologiím výroby a kvalitě použitých materiálů je to hračka. Zvládnout se to dá čistě v domácích podmínkách. Dobré spaní jako na zámku a bezúdržbovost lůžkovin se dnes už nevylučují, pokud dáte přednost kvalitě a spaní v luxusních lůžkovinách. Je známo, že v posteli se kromě vás líbí i roztočům, kteří se živí odumřelými částečkami lidské kůže. Abyste dodrželi hygienu spánku, je potřeba udržet postel v čistotě. Díky novým technologiím výroby a kvalitě použitých materiálů je to hračka. Zvládnout se to dá čistě v domácích podmínkách.

 
Jak udržet vaši matraci v kondici?


Abyste udrželi vaši matraci v kondici, je potřeba zajistit jí dostatečné větrání. Čas od času také matraci otočte, aby měla rovnoměrné zatížení. Ochranu jejího povrchu pak zajistí kvalitní prostěradlo. Vybírat můžete z řady provedení a upřednostnit takové, které vám sedne nejlépe. 
I péřové peřiny a polštáře lze dnes prát v pračce
Čištění péřových peřin a polštářů donedávna probíhalo pouze v profesionálních provozovnách. To je dnes minulostí. I péřové peřiny a polštáře dnes můžete vyprat doma v pračce, aniž byste se obávali rizik, která z toho až donedávna plynula. Použít musíte speciální prací prostředky, které peřiny s přírodní náplní šetrně vyperou. Sušit můžete péřové peřiny a polštáře v sušičce. Důležité je řádné proschnutí peřin po jejich vyprání a dodržení pokynů uvedených na štítku konkrétního výrobku.

 

Povlečení, které nemusíte žehlit


Snadná údržba, až bezúdržbovost se nabízí i u povlečení. Sehnat můžete takové, které nemusíte žehlit, čímž si ušetříte spoustu času. Žehličku nebudete vůbec potřebovat, pokud se rozhodnete usínat v povlečení z mikroplyše. Minimální údržbu vyžaduje také krepové povlečení, které můžete po vyprání rovnou složit.
Tady vidíte, že údržba lůžkovin může ve vašem objemu domácích prací zabírat jen zanedbatelný dílek. Naštěstí zvládne většinu práce pračka a sušička. Velkým dílem ke snadné údržbě  přispějete i vy svým výběrem kvalitních lůžkovin. Je logické, že čím méně práce s údržbou lůžkovin budete mít, tím více času vám zbude pro spánek ve vaší čisté a voňavé posteli. Proto má smysl se údržbou lůžkovin zabývat už při jejich výběru.

Maličkosti, které zlepší váš komfort v ložnici

Divili byste se, jak málo stačí k tomu, abyste se dobře vyspali. Možná, že spíte dobře. I přesto nám dovolte naservírovat vám tipy, se kterými se vám bude v ložnici spát ještě lépe. Pro ložnici je určitě nejdůležitější její vybavení. Postel, matrace, rošt, povlečení, přikrývky a polštáře... to všechno hraje roli. Stejně jako vaše potřeba usínat v teplé posteli, zahnat žízeň uprostřed noci či ráno nezmrznout, jakmile spustíte nohy z postele na studenou zem... Jaké maličkosti tedy dokáží zlepšit váš komfort v ložnici?

 

Ihned teplá postel

Do postele se příliš netěšíte jen z toho důvodu, že víte, že ji budete dlouho zahřívat? Studená postel není nic pro vás? Potom vyzkoušejte například mikroplyšová povlečení a mikroplyšová prostěradla, která vás zahřejí už při prvním kontaktu s pokožkou. Pomoct zahřát se by vám však mohla i stará dobrá nahřívací láhev nebo teplý čaj.

 

Aby vás nezebaly nohy

Zrovna svou postel zahřejete a už z ní musíte vstávat... tomu se říká pech. Ranní vstávání si můžete zpříjemnit například rohožkou před postelí, na kterou když šlápnete, nemusíte se klepat zimou. Pokud vám je od noh zima často, nabízí se i celoplošně pokládaný koberec do ložnice. Zajistí příjemné teplo od podlahy i snížení kročejového hluku.

 

Sklenice vody u postele

Znáte to, máte obrovskou žízeň, jenže pro pár doušků vody se nejprve musíte dostat z postele, rozsvítit si a dojít do lednice pro něco k pití. Mezitím se váš spánek probere a vy zbytek noci strávíte neúspěšnými pokusy znovu usnout. Ulevit by se vám mohlo, kdybyste si na váš noční stolek už před spaním nachystali sklenici vody.

Ovšem je toho mnohem více. Zvýšit váš komfort v ložnici by mohla i menší lampička, kterou můžete ovládat z vaší postele. Nepopiratelně lepší spánek přinášejí i kvalitní lůžkoviny, především dostatek sad povlečení pro častou výměnu. Ve většině případů to jsou opravdu jen maličkosti... které však zajistí maximální pohodlí. Tak které z nich aplikujete do vaší ložnice?

Nahoru
6 položek celkem