Jak vybírat přikrývky a polštáře

Je pro nás těžké si představit pohodlný spánek bez pořádné peřiny. Správně zvolená přikrývka je do značné míry zodpovědná za kvalitu našeho spánku. Kromě toho peřina a povlečení tvoří důležitý prvek dekorace ložnice. Na trhu jsou k dispozici přikrývky s různými typy náplně, potahu nebo dokonce s jinou třídou tepla. Je přírodní přikrývka vždy lepší než syntetická? Poradíme vám, jak přikrývky a polštáře vybrat.

Aby přikrývka řádně plnila svou funkci, zaměřte se při jejím výběru na typ náplně, tepelnou třídu a velikost přikrývky.

Typy náplní

Výplň peřiny se promítá do jejích tepelných vlastností, proto by to měl být nejdůležitější aspekt určující nákup peřiny. Rozlišují se tyto typy náplní:

Tradiční peří:

 jsou lehké a dobře izolují proti chladu. V závislosti na tloušťce a množství použitého prachového peří nabízejí výrobci zimní péřové, celoroční a letní péřové přikrývky. Kvalita péřové přikrývky závisí především na kvalitě použitého prachového peří. Ti, kteří mají husí peří, jsou rozhodně spokojenější než ti, kteří mají kachní peří, protože jsou odolnější. Vysoce kvalitní péřové přikrývky jsou zcela bezpečné pro alergiky a děti, protože nepřitahují roztoče ani prach.

Kombinace peří a umělého vlákna:

 tento typ výplně je velmi podobný péřové výplni, s tím rozdílem, že v tomto případě je ptačí peří kombinováno s dutým vláknem. Tyto přikrývky a polštáře jsou nejen těžší, ale mají také o něco horší tepelně izolační vlastnosti než tradiční péřová přikrývka.

Vlna:

 vlněné deky se nejčastěji vyrábějí z ovčí vlny, díky čemuž dobře udržují teplo a umožňují průchod vzduchu. Tento typ přikrývky umožňuje pokožce dýchat a nesenzibilizuje, proto se doporučuje pro alergiky.

Polyesterové vlákno:

 jedná se o nejoblíbenější typ výplně používané do polštářů a přikrývek. Polyesterové vlákno se skládá ze spirálovitě zkroucených vláken se vzduchovými kanály uvnitř. Spirálovitě zkroucená vlákna poskytují pružnost, lehkost a antistatické vlastnosti. Vložka z polyesterového vlákna neposkytuje takové teplo jako vlna nebo péřové peřiny, proto se používá v letních prošívaných přikrývkách.

Nejoblíbenější jsou péřové přikrývky a polštáře. Jejich výplň tvoří husí peří (méně často kachní peří). Takové přikrývky jsou lehké, dokonale chrání před chladem (jsou k dispozici v zimní, letní a celoroční verzi), odvádějí vlhkost a umožňují pokožce dýchat. Je vhodné však zkontrolovat, zda mají dostatek komor, aby se chomáče peří nehromadily na jednom místě. Jejich slabší stránkou je vysoká cena a nízká odolnost proti prachu a roztočům. Díky tomu jsou takové přikrývky nevhodné pro alergiky.

Tepelná třída péřových přikrývek

Jedním z nejdůležitějších kritérií pro klasifikaci přikrývek je jejich tepelná třída. Tepelné vlastnosti jsou určeny váhou přikrývky. K určení tepelného označení přikrývky se používá několik typů stupnice (v závislosti na výrobci).

Nejoblíbenější z nich jsou: TOG scale - začíná u hodnoty 3 TOG pro ultralehké přikrývky a končí u hodnoty 16,5 TOG u velmi teplých přikrývek. Tato stupnice se nejčastěji používá ve Velké Británii a západní Evropě.

 Stupnice sezónního tepla - popisuje účel přikrývek pro každé roční období, např. Letní přikrývka, zimní přikrývka. Nejpopulárnější způsob stanovení tepelné třídy přikrývky používané v Čechách. Jak udržovat přikrývky se dočtete v našem dalším článku.

 Numerická stupnice tepla - šestibodová stupnice - od 1 pro nejchladnější deky do 6 pro nejteplejší deky. Volba peřiny je velmi často dána podmínkami v ložnici. Přikrývky jsou vyrobeny z různých materiálů, takže některé z nich jsou vhodnější pro teplejší dny, zatímco jiné jsou ideální pro léto. Pokud je teplota v bytě vždy relativně vysoká, stačí si pořídit pouze letní nebo celoroční přikrývku.